Na podstawie art. 106 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572) w związku z art. 28 a ust. 8 pkt. 2) z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900, z późn. zm.), działając na podstawie upoważnienia Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Nr 7/1/z/2024 z dnia 20 lutego 2024 r.
postanawiam:
pozytywnie zaopiniować wniosek Powiatu Sejneńskiego z dnia 25.03.2024 r. o zezwolenie na utworzenie od dnia 01.09.2024 r. oddziału przygotowania wojskowego w Liceum Ogólnokształcącym im. Szymona Konarskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sejnach.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 25.03.2024 r. Powiat Sejneński reprezentowany przez Starostę mgr inż. Macieja Tomasza Plesiewicza zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej o zezwolenie na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego w Liceum Ogólnokształcącym im. Szymona Konarskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sejnach. Z treści wniosku wynika, iż oddział przygotowania wojskowego zostanie otwarty w ramach czteroletniego liceum ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Sejnach w roku szkolnym 2024/2025. W oddziale przygotowania wojskowego będzie realizowany program szkolenia określony rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 maja 2020 roku w sprawie szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego (Dz. U. z 2020 r. poz. 977), a także realizowane będą w zakresie rozszerzonym przedmioty, takie jak geografia i wiedza o społeczeństwie. Nauka będzie bezpłatna, a kształcenie nie będzie naruszało uprawnień ucznia do uzyskiwania wiadomości i umiejętności niezbędnych do ukończenia danego typu szkoły oraz warunków i sposobu prowadzenia egzaminów.
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sejnach dysponuje zapleczem dydaktyczno — lokalowym, które pozwoli na prowadzenie szkolenia teoretycznego, jak i praktycznego. Na terenie szkoły znajdują się m.in.:
- przenośna strzelnica multimedialna;
- nowo wybudowana hala sportowa;
- ścianka
W Liceum Ogólnokształcącym im. Szymona Konarskiego w Sejnach obecnie funkcjonują klasy mundurowe. Możliwość otwarcia pierwszego oddziału przygotowania wojskowego na terenie Powiatu Sejneńskiego będzie odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne oraz duże zainteresowanie lokalnej młodzieży. Liczba uczniów deklarujących chęć rozpoczęcia nauki w oddziale przygotowania wojskowego spełniać będzie wymogi formalne postawione przed podmiotem wnioskującym.
Uczniowie szkoły aktywnie uczestniczą w wydarzeniach organizowanych przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Suwałkach, a także biorą udział w wydarzeniach o charakterze historycznym i patriotycznym, upamiętniając m.in. lokalnych bohaterów w ramach:
- zaangażowania w lokalne obchody Święta Wojska Polskiego;
- uczestnictwa w uroczystości poświęconej pamięci pomordowanych w Obławie Augustowskiej;
- współpracy z Sejneńskim Stowarzyszeniem Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii
Społeczność klas mundurowych aktywnie i co należy podkreślić z sukcesami uczestniczy w wydarzeniach wojskowo-sportowych, takich jak:
- zawody klas mundurowych w pokonywaniu toru przeszkód w Ośrodku Sprawności Fizycznej w Czerwonym Borze — zajęcie I miejsca;
olimpiada klas mundurowych w grach zespołowych w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie – regularny udział i zajmowanie czołowych miejsc;
- obozy szkoleniowe prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów wojskowych, również poza godzinami
Od kilku lat szkoła ściśle współpracuje z instruktorami 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, którzy w oparciu o nowoczesny sprzęt, szkolą uczniów zarówno w zakresie teoretycznym, jak i praktycznym (na terenie szkoły oraz na terenie jednostki wojskowej) w blokach tematycznych takich jak np.:
- ratownictwo medyczne (TCCC oraz CLS);
- strzelectwo;
- łączność;
- taktyka
Opiniowana szkoła zapewnia warunki i odpowiednio wykwalifikowaną kadrę do prowadzenia szkolenia. Dyrekcja szkoły, pedagodzy oraz rodzice starają się wspierać młodzież i rozwijać ich zainteresowania, organizując m.in.: zajęcia z samoobrony i sportów walki, nauki jazdy na nartach oraz planowane w przyszłym roku szkolnym zajęcia z jazdy konnej. Usystematyzowana współpraca z Ministerstwem Obrony Narodowej pozwoli lepiej zaplanować i zorganizować szkolenie teoretyczne oraz praktyczne, przez co odsetek doświadczonych kandydatów ubiegających się o służbę w Wojsku Polskim mógłby znacznie wzrosnąć.
Ponadto, pragnę zapewnić o wsparciu tej placówki oświatowej przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Suwałkach, Ośrodek Zamiejscowy w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Jednocześnie na podstawie posiadanych informacji mogę stwierdzić, iż wskazana szkoła będzie mogła liczyć na wsparcie ze strony jednostek wojskowych znajdujących się na terenie odpowiedzialności OZ w Białymstoku CWCR.
Wobec powyższego, przedmiotowy wniosek opiniuję pozytywnie.
Pouczenie
Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie zażalenie do Ministerstwa Obrony Narodowej. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodek Zamiejscowy w Białymstoku (ul. Kawaleryjska 70/3, 15-325 Białystok) w terminie 7 dni od otrzymania postanowienia.
z upoważnienia
Szefa
Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji